Gabinet stomatologiczny Ruda Śląska

Dlaczego boli ząb?

Gabinet stomatologiczny Ruda Śląska

Bóle zębów ? subiektywnie nieprzyjemne czuciowo-emocjonalne odczucie sprawiające dyskomfort w okolicach szczęki i twarzy (ból odbierany przez nerw trójdzielny), występujące w różnym natężeniu i w odpowiedzi na szereg czynników bólogennych. Bóle zębów wywoływane są przez różne bodźce bólowe ? mechaniczne, termiczne lub patofizjologiczny ? które uaktywniają receptory bólowe (nocyceptory) na zakończeniach nerwowych, a te wysyłają impulsy bólowe do mózgu odbierane przez organizm jako niemiłe odczucie w miejscu będącym ośrodkiem bólu. Najczęściej pojawia się on wskutek zapalenia miazgi zęba, której unerwienie jest bardzo bogate, a pobudzanie zakończeń czuciowych miazgi to główne źródło bólu zębów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w

Przegląd dentystyczny u osób dorosłych

Przegląd dentystyczny jest podstawową usługą dentystyczną wykonywaną u osób w każdym wieku. Dlatego jest on wykonywany na początku każdej wizyty u dentysty, ponieważ pozwala na dokładne zbadanie stanu uzębienia przychodzącego pacjenta. Wykonywanie przeglądu dentystycznego u dzieci może służyć sprawdzeniu, w jaki sposób rozwijają się u dzieci zęby stałe oraz ustaleniu czy żaden z zębów nie wymaga leczenia zwykłego lub kanałowego. Natomiast przegląd dentystyczny robiony u osób dorosłych służy po prostu sprawdzeniu stanu ich uzębienia lub ustaleniu, w jaki sposób powinna wyglądać u konkretnego pacjenta procedura przygotowawcza do zabiegu wszczepienia implantów zębowych. Dlatego przegląd dentystyczny powinien być robiony przynajmniej raz w ciągu roku.

Każda wizyta dziecka u dentysty jest dla niego powodem do ogromnego przeżycia. Zwłaszcza dziecko, które idzie do dentysty po raz pierwszy powinno być do takiej wizyty odpowiednio przygotowane. Takie przygotowanie może polegać na przeprowadzeniu jakiejś rozmowy z dzieckiem oraz na pokazaniu dziecku, w jaki sposób wygląda gabinet dentystyczny. Można to zrobić przy pomocy Internetu lub podczas wizyty zapoznawczej w dziecięcym gabinecie dentystycznym. Taki gabinet zwykle pomalowany jest na jakiś przyjemny kolor, a w czasie wizyty dziecko może zerkać na bajkę puszczaną w telewizorze powieszonym na ścianie. Także sam dentysta zajmujący się leczeniem zębów u dzieci jest dobrze przygotowany do pracy z dzieckiem.

Definicja protetyki

Protetyka stomatologiczna ? dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez - protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna

Dodane: 01-06-2019 03:50