Po co nosi się aparat ortodontyczny?

Dentysta Bytom

Coraz więcej osób decyduje się na aparat ortodontyczny, nawet starsze osoby. Co dokładnie daje leczenie ortodontyczne? Najważniejszym zadaniem tej dziedziny stomatologii jest leczenie wad zgryzu właśnie poprzez nałożenie odpowiedniego aparatu korygującego. Jest on wykonany na życzenie klienta i musi być odpowiednio dobrany do wady, dlatego pierwszym krokiem jest sporządzenie odcisku szczęki pacjenta. Może on być założony zarówno na górną jak i dolną szczękę, w zależności od tego, która część zgryzu potrzebuje korekcji. Aparaty ortodontyczne zazwyczaj nosi się kilka lat, bo tyle zazwyczaj trwa proces stopniowej zmiany położenia zębów. Niekoniecznie trzeba mieć wadę zgryzu, żeby nosić aparat, dlatego że pomaga także ułożyć zęby w równej linii, ma więc też na celu poprawę wyglądu.

Przeglądy stomatologiczne wykonywane u dzieci

U dzieci wykonywane są różnego rodzaju zabiegi stomatologiczne. Przed ich wykonaniem przeprowadzane są u nich dokładne przeglądy stomatologiczne. Pozwalają one na ustalenie, w jakim stanie znajdują się zęby u dzieci i wybrać najlepszy sposób leczenia psujących się zębów. W przypadku, gdy zęby u dzieci nie są jeszcze zepsute na poziomie korzeni, można je leczyć przy użyciu leczenia zwykłego. Stwarza to możliwość bardzo szybkiego wyleczenia zębów, które jest pozostaje bezbolesne. W innych przypadkach trzeba będzie wykonać u dzieci leczenie kanałowe. Będzie ono trwało nieco dłużej i może być dla dzieci bardzo uciążliwe. Jednak jego wykonanie pozwoli uniknąć ekstrakcji zęba. Jest ona natomiast wykonywana w przypadku, gdy zęby mleczne u dziecka przeszkadzają w rozwoju zębów stałych.

O zabiegu hemisekcji

Hemisekcja ? zabieg stomatologiczny przeprowadzany w zębach wielokorzeniowych (najczęściej zęby trzonowe) zniszczonych i złamanych, często ze stanem zapalnym. Zabieg polega na separacji i usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (albo więcej) korzenia zęba wraz z częścią korony zęba, przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni. Najczęściej przeprowadzany łącznie z osteotomią. Taki ząb najczęściej wymaga odbudowy protetycznej.

Zabieg ten wskazany jest, gdy występują zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach, kiedy leczenie endodontyczne nie jest już możliwe. Kolejnymi wskazaniami są problemy periodontologiczne (np. ubytek kości) i złamanie pionowe zęba lub korzenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hemisekcja

Dodane: 30-06-2019 03:09